Кадакыв

Босьтöм Википедия вылiсь
Вешшыны татчö: уялöм, кошшан

Кадакыв - кывладын асвына cёрнитор, кöда мыччалö керöм-сулалöм.

Коми кадакыв вежласьö кад, мортін да лыддян сьöрті. Сылöн эм вит модус: индикатив, императив, конъюнктив, дезидератив, кондиционал.

Под форма - тшöктан модуслöн (императив) öтікö лыддян мöдöдз мортін: мун, кер, пукты.

Инфинитив аркмö под сьöрас суффикс -ны содтöмöн: мунны, керны, пуктыны.

Вежласикö аффирмативын вежам суффикссэз, негативын – префикссэз да суффикс:

  • мун-а-н – о-н-мун
  • кер-а-с-ö – о-з-ö-кер
  • пукт-а-с – о-з-пукты

Суффиксісь тыргора шы одзын под помсис öшö: пукты - пукт-а-с.

Индикатив[мöдкодьсьöтны | править код]

Кывладісь быд вежöртас мыччалöны торья аффикссэз (содтассэз).

То индикатив модусын:

Содтассэз индикатив модусын
Категория Аффирматив Негатив
Öння да лоан кад -a, -ö о-
Чулалöм кад э-
1' мортін -, -м
2' мортін -н, -д
3' мортін
Лыддян -ö, -ны

Кад, мортін да лыддян аффикссэз öтлаасикö аркмöтöны кывйыввез.

Öння кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' -a ог -
2' -aн он -
3' оз -
Унаö лыддян
1' -ам(ö) ог(ö) -ö
2' -ат(ö) од(ö) -ö
3' -öны оз(ö) -ö


Лоан кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' -a ог
2' -aн он
3' -ас оз
Унаö лыддян
1' -ам(ö) ог(ö) -ö
2' -ат(ö) од(ö) -ö
3' -асö оз(ö) -ö


Чулалöм кадісь кывйыввез
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
1' эг
2' -ин эн
3' -ис эз
Унаö лыддян
1' -им(ö) эг(ö) -ö
2' -ит(ö) эд(ö) -ö
3' -исö эз(ö) -ö


Синсайын чулалöм кад
Мортін Такöтікö Соссикö
Öтікö лыддян
2' -öмыт абу -öмыт
3' -öма -öма
Унаö лыддян
2' -öмась абу -öмась
3' -öмась абу -öмась

Мыччалам, кыдз вежласьö керны кадакыв.

Мортін Öння кад Лоан кад Чулалöм кад
Аффирматив Негатив Аффирматив Негатив Аффирматив Негатив
Öтікö лыддян
1' кера ог кер кера ог кер кери эг кер
2' керан он кер керан он кер керин эн кер
3' керö оз кер керас оз кер керис эз кер
Унаö лыддян
1' керам(ö) ог(ö) керö керам(ö) ог(ö) керö керим(ö) эг(ö) керö
2' керат(ö) од(ö) керö керат(ö) од(ö) керö керит(ö) эд(ö) керö
3' керöны оз(ö) керö керасö оз(ö) керö керисö эз(ö) керö

Пасйöттэз.

  1. öння кадас да лоан кадас кывйыввез неöткодьöсь токö куимöт мортін аффирматив дырни (ö/öны да ас/асö).
  2. Лоан кад да чулалöм кад формаэз неöткодьöсь токö кад мыччаланöн (-а/о- нето -и/э-).
  3. Öння кадас куимöт мортін мыччалö флексия , кöда öткоста мыччалö и кадсö.

Императив[мöдкодьсьöтны | править код]

Императив кывйыввез
Мортін Тшöктікö Öлікö
Öтікö лыддян
1'
2' - эн -
3' ась -ö ась оз -
Унаö лыддян
1' -ам(те) ог(ö) -ö
2' -ö(те) эд(ö) -ö
3' ась -öны, ась -асö ась оз(ö) -ö

Конъюнктив[мöдкодьсьöтны | править код]

Дезидератив[мöдкодьсьöтны | править код]

Кондиционал[мöдкодьсьöтны | править код]

Кадакывлöн инфинит формаэз[мöдкодьсьöтны | править код]

Инфинитив[мöдкодьсьöтны | править код]

  • -ны: керны, пуктыны

Партициппез[мöдкодьсьöтны | править код]

  • -ись: керись, пуктісь
  • -ан: керан, пуктан
  • -öм: керöм, пуктöм
  • -тöм: кертöм, пуктытöм

Герунддэз[мöдкодьсьöтны | править код]

  • -икö: керикö, пуктікö
  • -тöн: кертöн, пуктытöн
  • -тöдз: кертöдз, пуктытöдз
  • -тöг: кертöг, пуктытöг
  • -öмöн: керöмöн, пуктöмöн

Лыддьöтан[мöдкодьсьöтны | править код]

  • Майшев, И. И. Грамматика коми-пермяцкого языка. М.-Л., 1940.
  • Коми-пермяцкий язык: Введение, фонетика, лексика и морфология / под ред. и при соавт. проф. В. И. Лыткина. Кудымкар: Коми-перм. кн. изд-во, 1962.